Iranas sako galintis gyventi ir su mažesnėmis naftos kainomis

Naftos eksportuotojų organizacijos (OPEC) narys Iranas, paprastai pasisakantis už pasaulinių naftos kainų išlaikymą 100$ lygyje, pakeitė poziciją ir praneša neprieštaraujantis kainos žemėjimui, taip priartėdamas prie Saudo Arabijos ir kitų Įlankos OPEC narių požiūrio, taip sumažindamas tikimybę, kad naftos išgavimas bus sumažintas, siekiant išlaikyti kainą.A OPEC flag is seen during the presentation of OPEC's 2013 World Oil Outlook in Vienna

Antras pagal dydį OPEC’s narys tradiciškai būna tarp pirmųjų, siūlančių sumažinti gamybą kainos išlaikymui. Iranui santykinai aukštos naftos kainos būtinos biudžeto balansui, teigia analitikai.

Bet naftos kainų žemėjimas – antradienį nafta atpigo iki 86$ už barelį, žemiausio lygio nuo 2010 m. – nesukėlė OPEC tiekimo sumažinimo.

„Šiuo metų laiku kainos žemėjimas yra įprastas reiškinys,“ Reuters agentūrai sakė šaltinis, susipažinęs su Irano naftos politika. „O naftos kainų mažėjimą kompensavo dolerio stiprėjimas.“

Persijos įlankos OPEC narėms žemos kainos nekliudo. Saudo Arabija tylomis dėstė rinkos dalyviams, kad žemesnės kainos jai nekliudo, o tai yra politikos poslinkis, tikriausiai skirtas konkurentų – tarp kurių ir JAV skalūnų naftos bumo dalyviai – ekspancijos lėtinimui.

Kitas svarbus Įlankos OPEC narys, Kuveitas, sekmadienį pareiškė, kad OPEC neplanuoja mažinti gavybos.

Vakarų sankcijos dramatiškai sumažino Irano naftos gavybą ir eksportą, bei apribojo jo galimybes dalyvauti gavybos mažinime, kai Teherano nuo energijos išteklių priklausoma ekonomika kenčia nuo daug mažesnių pajamų iš naftos.

Anksčiau OPEC aukštesnes naftos kainas teisindavo silpnėjančiu doleriu, mažinančiu iš naftos pardavimų gaunamų pajamų perkamąją galią.

Bet dabar doleris yra netoli aukščiausio per keturis metus lygio, lyginant su valiutų krepšeliu, ir tai padeda kompensuoti kainų kritimą.

„Visai nesijaudinu,“ teigė kitas su Irano mąstymu susipažinęs šaltinis, paklaustas apie naftos kainų kritimą.

OPEC susitiks politikos peržiūrėjimui lapkričio 27 dieną, ir tokie komentarai stiprina jausmą, kad bendras gavybos mažinimas, siekiant palaikyti kainas, – tai būtų pirmasis OPEC sumažinimas po 2008 metų finansų krizės – mažai tikėtinas, bet jau kol kas.

Irano naftos ministerijos naujienų agentūra pranešė, kad ministro pavaduotojas antradienį sakė, jog dabartinis naftos kainos mažėjimas yra trumpalaikis.

Rokneddin Javadi, kuris taip pat yra ir Nacionalinės Irano naftos kompanijos (NIOC) direktorius, paklaustas, ar naftos kainų mažėjimas pakenks Irano biudžetui, sakė: „Nemanau.”

TVF skaičiavimais, norint subalansuoti fiskalinį biudžetą, Iranui reikia, kad naftos barelis kainuotų 130$ už barelį, tai yra antras pagal dydį lygis po Libijos iš aštuonių vertintų OPEC narių iš dvylikos.

Iraną, tradiciškai, pagal išgaunamos naftos apimtis, buvusį antroje OPEC vietoje, 2012 metais aplenkė Irakas, kai Europos sankcijos privertė Iraką sumažinti eksportą, o Irako tiekimas išaugo, padedant užsienio naftos kompanijoms.

Šaltinis: http://www.reuters.com/article/2014/10/14/us-iran-opec-idUSKCN0I31VN20141014

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *